ПГ по електротехника "Георги Раковски"

 
ПГ по електротехника "Георги Раковски"

 
Рейтинг: 3.00
(287)
Начало
За нас
Нашият патрон
Специалности
История на училището
Прием 2013 - 2014 учебна година
Филм за училището
УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ
Държавни зрелостни изпити
Фото Галерия
Презентации и учебни материали
Карта
ДЕЛЕГИРАН БЮДЖЕТ
Училищен вестник
Връзки
За контакти


ИНФОРМАЦИЯ ЗА УЧЕНИКА Събития Facebook

Нашият патрон / Начало на революционната дейност

Начало на революционната дейност
17.05.12 07:43
Вземи в gLOG

Начало на революционната дейност


Книгата "Горски пътник", 1857. Експонат на НИМ


През лятото на 1841 година Раковски напуска Цариград и заминава за
Браила, където се готви за бунт. Там, с помощта на приятели от Котел, Раковски става учител по гръцки и френски език. Още с пристигането си в града, Раковски успява да си издейства гръцки паспорт от гръцкия консул в града и се подвизава под името Георги Македон. За участието му в Браилския бунт от февруари 1842 година е осъден на смърт от местните власти, но като гръцки поданик е предаден на гръцките власти за изпълнение на присъдата. Подпомогнат от гръцкия посланик в Цариград Маврокордатос, Раковски успява да избяга и се установява в Марсилия, където прекарва година и половина.

След завръщането си в Котел заедно с баща си, Раковски участва в борбата на местните еснафи против чорбаджиите. Наклеветени пред османските власти като бунтовници, те са арестувани, осъдени на седем годишен затвор и откарани в Цариград за излежаване на присъдата. В затвора Раковски престоява от 1845 до 1848 година.

Излизайки на свобода, той отново продължава своята революционна дейност. През 1851-1854 година пише няколко текста, запазени до днес в ръкопис са: „Три съня“, „Неповинен българин“ и „Дневник на четата“. След избухването на Кримската война (1853—1856) Раковски заедно с група българи образува в Цариград Тайно общество, което има за задача да събира сведения за османските войски и да ги предава на руското военно командване. За осъществяването на тази задача Раковски и неговите другари постъпват, като преводачи в турската армия. Тяхната дейност обаче е разкрита и той бил отново арестуван. При отвеждането му в Цариград обаче успява да избяга.

През юни 1854 година Раковски организира чета от дванадесет души и броди с нея из Източна Стара планина. Тогава прави опит да се свърже и с руските войски, които по това време са преминали на юг от река Дунав. През есента, руската армия се изтегля отвъд Дунава и Раковски разпуска четата си. Известно време се укрива в Котел, където написва преживяното от него в цариградския затвор. По това време написва и първата редакция на поемата си „Горски пътник“.

0.1146