ПГ по електротехника "Георги Раковски"

 
ПГ по електротехника "Георги Раковски"

 
Рейтинг: 3.00
(287)
Начало
За нас
Нашият патрон
Специалности
История на училището
Прием 2013 - 2014 учебна година
Филм за училището
УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ
Държавни зрелостни изпити
Фото Галерия
Презентации и учебни материали
Карта
ДЕЛЕГИРАН БЮДЖЕТ
Училищен вестник
Връзки
За контакти


ИНФОРМАЦИЯ ЗА УЧЕНИКА Събития Facebook

Нашият патрон / Семейство и образование

Семейство и образование
16.05.12 14:34
Вземи в gLOG

Семейство и образование


Рожденото име на Георги Стойков Раковски е Съби Стойков Попович. Той е роден в подбалканския възрожденски град Котел в семейството на сравнително заможния търговец и занаятчия Стойко Попович и Руска Мамарчeва. Чорбаджи Стойко Попович е авторитетен терзия, водач на местните еснафи. Той е родом от сливенското село Раково, откъдето идва и приемното фамилното име Раковски. Майката на Раковски, Руска, е сестра на Георги Мамарчев, един от организаторите на Велчовата завера през 1835 г. в Търново, капитан от руската армия, който през юли 1829 година освобождава по време на Руско-турската война (1828-1829) Котел и Сливен. Това подтиква Съби да смени малкото си име на Георги, в чест на вуйчо си.

 Георги Мамарчев

В периода 1828-1834 година Георги Раковски учи в килийното училище в родния си град, където освен български изучава и гръцки език. През 1834 година постъпва в училището в Карлово, където учител му е Райно Попович. Раковски напуска Карлово през 1836 година заради върлуваща по това време чумна епидемия там.

В края на 1837 година заедно с баща си заминава за Цариград, където продължава образованието си в елитното гръцко училище в Куручушме. Там Раковски изучава философия, красноречие, богословие, математика, латински език, физика, химия, френски, персийски, арабски и други предмети. По време на престоя си в Цариград, Раковски става съучредител на „Македонското дружество“, което има за цел освобождението на българите от турска власт. Под влияние най-вече на Неофит Бозвели, но също така на Иларион Макариополски и Сава Доброплодни, Раковски се включва в борбата за църковна независимост.

0.1129